Sajamski hitovi 2016

šta su kupovali mladi bibliofili na Beogradskom sajmu knjiga 2016

Zainteresovan da vidim šta su deca i mladi kupovali na ovogodišnjem Sajmu, prikupio sam podatke od nekoliko relevantnih izdavačkih kuća, a istraživao sam i insajderski. Naime, kao dobar poznavalac Odisejine produkcije, imao sam i ove godine priliku da radim na tom štandu kao prodavac knjiga, pa sam i na taj način stekao dobar uvid u interesovanja jednog dela mlade publike u našoj zemlji.

Prodavanje knjiga je posao koji radim s velikim zadovoljstvom, a ove godine imao sam i jednu malu dodatnu misiju – želeo sam da posebno poguram neke lične favorite među Odisejinim izdanjima, o kojima sam rado pričao, a deca su, izgleda, rado slušala. Neke knjige su mi u tome i same pomagale, tako što imaju zaista uzbudljiv siže, dok je za neke trebalo i malo dodatne animacije. Pored toga, bilo je i knjiga koje se, na osnovu intrigantnog naslova, naslovne strane ili poznatog autora, vrlo lepo prodaju i same od sebe, trudio se oko njih ili ne. Kad se sve to sabere, moja lična top lista 10 najprodavanijih Odisejinih romana na Sajmu 2016 izgleda ovako:

1. Jasminka Petrović: Hoću kući!
2. Bjanka Picorno: Francuska dadilja
3. Danijel Penak: Džukac Kucov
4. Džeklin Vilson: Sami u kući
5. Eva Ibotson: Sedam veštica, jedna venčanica
6. Filipa Pirs: Kad sat otkuca trinaest
7. Astrid Lindgren: Pipi Duga Čarapa
8. Malkolm Rouz: Nameštaljka
9. Eva Ibotson: Pas i njegov dečak
10. Lena Olmark: Zagonetna kuća u šumi

HOCU KUCI KORICA.cdr

Svaku od ovih knjiga prodao sam tokom Sajma u više desetina primeraka. Ova moja lična top-lista prodatih naslova donekle se razlikuje od službene Odisejine liste, koja predstavlja zbirni učinak svih koji su radili na štandu, a nisu svi nužno imali iste favorite kao ja. Neke stvari su, naravno, i na službenoj listi jasno vidljive: ubedljiva dominacija nove knjige Jasminke Petrović, konstantna popularnost Pipi Duge Čarape, kao i verna publika koju u Srbiji imaju romani za decu Eve Ibotson, Džeklin Vilson i Bjanke Picorno. Službena lista 10 najprodavanijih naslova Izdavačke kuće Odiseja na ovogodišnjem Sajmu izgleda ovako:

1. Jasminka Petrović: Hoću kući!
2. Eva Ibotson: Pas i njegov dečak
3. Ivona Bžezinova: Začarana učionica
4. Astrid Lindgren: Pipi Duga Čarapa
5. Bjanka Picorno: Francuska dadilja
6. Džeklin Vilson: Sami u kući
7. Danijel Penak: Džukac Kucov
8. Eva Ibotson: Sedam veštica, jedna venčanica
9. Džeklin Vilson: Reci-šta-te-muči.net
10. Ju Nesbe: Doktor Proktorova vremeplovna kada (koja je, nažalost, stigla tek na sredini Sajma)

2016-05-leto

Svakako, zanimalo me je da čujem i šta je to bilo traženo na štandovima drugih izdavačkih kuća koje imaju izdanja za decu i mlade. I u Kreativnom centru je Jasminka Petrović na vrhu tabele, a osim njenog sad već klasičnog romana “Leto kada sam naučila da letim”, i dalje su veoma tražena i druga dva udarna naslova Kreativnog centra iz prethodne godine, poetični i uzbudljivi romani Aleksandra Sekulova i Vesne Aleksić. Najprodavanijih 5 romana Kreativnog centra za decu i mlade na ovom Sajmu bili su:

1. Jasminka Petrović: Leto kada sam naučila da letim
2. Džudi Kertin: Ivino putovanje
3. Aleksandar Sekulov: Pustolovina na ostrvu ptica
4. Oliver Ušman: Neko te posmatra
5. Vesna Aleksić: Dođi na jedno čudno mesto

ludvig-van-mocart

Vesna Aleksić se pojavljuje i kod čačanske Pčelice, i to na samom vrhu, svojim novim ovogodišnjim romanom. Kod Pčelice deca najviše kupuju novija dela domaćih autora, dok su od dečjih i omladinskih klasika najtraženija potresna autobiografska dela Kristijane F. i Ane Frank. Najprodavanijih 6 romana Pčelice na ovogodišnjem Sajmu bili su:

1. Vesna Aleksić: Ludvig van Mocart
2. Raša Popov: Ovčarsko-kablarska bajka
3. Silvija Otašević: Olimpijski san
4. Branko Miloradović: Beogradska mumija
5. Kristijana F.: Mi deca sa stanice Zoo
6. Ana Frank: Dnevnik Ane Frank

illuminae_illuminae_1_vv

Najmerodavniji izvor za presek interesovanja knjigoljubaca u tinejdžerskim godinama svakako je Urban Reads, odakle je stigla lista sa takođe 6 naslova, kojom potpuno dominira ovogodišnja produkcija. Evo koje romane su tinejdžeri najviše kupovali na kultnom štandu Urban Reads:

1. Džej Kristof, Ejmi Kaufman: Illuminae
2. Tahere Mafi: Smrskaj me
3. Nikola Jun: I sunce je zvezda
4. Šerman Aleksi: Skroz istinit dnevnik jednog privremenog Indijanca
5. Džendi Nelson: Nebo je svuda
6. Li Bardugo: Šest vrana

hari_poter_i_ukleto_dete_web

A na štandu izdavačke kuće Evro Book ubedljivo najveći hit bio je roman/dramski komad Dž. K. Rouling, Džeka Torna i Džona Tifanija Hari Poter i ukleto dete, koji je već na samom Sajmu prodat u više hiljada primeraka. Pored njega, sjajno su se prodavali i klasična Peroova bajka Princeza u magarećoj koži (s ilustracijama Ane Grigorjev), te sad već kultni young adult roman Sali Grin Bela vrana. Najmlađi čitaoci su masovno kupovali i naslove iz serijala Angry Birds, Supermen i Betmen, a nove poklonike ima i Kalimero.

Sudeći po rezultatima prodaje romana za decu i mlade, ovogodišnji Sajam obeležili su Hari Poter, Jasminka Petrović i Vesna Aleksić. I generalno nešto bolji rezultati za izdavače nego prošle godine, što bi bilo lepo da se nastavi kao trend.

 

* * *

Novosti na Knjigoskopu možete da pratite preko Facebook straneInstagram profila i YouTube kanala.

Large Blog Image