Godišnja priznanja Knjigoskopa dodeljuju se neformalno i njihova uloga je da skrenu pažnju na kvalitetne naslove i izdavačke politike u oblasti literature za decu i mlade. Knjigoskop svečano objavljuje dobitnike godišnjih priznanja za 2016. godinu, za najviše domete u ovoj oblasti:
najbolji odrasli muški lik
Građanin Markiz, iz romana Francuska dadilja (Bjanka Picorno, Odiseja)
najbolji odrasli ženski lik
Baka Duh, iz romana Skroz istinit dnevnik jednog povremenog Indijanca (Šerman Aleksi, Urban Reads)
najbolji muški lik
Arnold Junior, iz romana Skroz istinit dnevnik jednog povremenog Indijanca (Šerman Aleksi, Urban Reads)
najbolji ženski lik
Hena, iz romana Mi ostali samo živimo ovde (Patrik Nes, Kreativni centar)
najbolji negativac
pukovnik Voš, iz trilogije Peti talas (Rik Jensi, Urban Reads)
najbolja originalna naslovna strana
Dobrosav Bob Živković, za roman Putovanje kroz noć (Rodi Dojl, Odiseja)
najbolji dramski roman za decu
Slamnata koliba (Cao Vensjuen, Kreativni centar)
najbolji akcioni roman za decu
Doktor Proktorova vremeplovna kada (Ju Nesbe, Odiseja)
najbolja komedija za decu
Moj savršeni svet – Tom Gejts (Liz Pišon, Laguna)
najbolji domaći roman za decu
Ludvig van Mocart (Vesna Aleksić, Pčelica)
najbolji strani roman za decu
Kockograd (Ištvan Lakatoš, Odiseja)
najbolji young adult roman
Mi ostali samo živimo ovde (Patrik Nes, Kreativni centar)
U prošlogodišnjoj produkciji domaćih autora posebno mesto zauzima novi roman Vesne Aleksić Ludvig van Mocart, u izdanju čačanske Pčelice. Kroz neuobičajenu mozaičku strukturu, autorka virtuoznim stilom razrađuje međusobni odnos dva muzička genija, a rezultat je nadahnuta oda radosti stvaralaštva, koja nema strogo definisanu ciljnu grupu. Pčelica je objavila i Ovčarsko-kablarsku bajku Raše Popova, zanimljivu srednjovekovnu avanturu iz stare Srbije.
Prošle godine dobili smo još jedno vanserijsko ostvarenje Vladislave Vojnović Avram, Bogdan, vodu gaze, u izdanju Službenog glasnika. Jasminka Petrović napisala je zabavnu čitalačku početnicu Hoću kući! (Odiseja), koja je odmah stekla simpatije i dece i roditelja, dok je njen prezimenjak Uroš za Lagunu napisao fantastikom snažno obojen Karavan čudesa.
Kad govorimo o prevedenim izdanjima, kod Kreativnog centra posebno treba izdvojiti Slamnatu kolibu, toplu andrićevsku priču o detinjstvu na kineskom selu, autora Cao Vensjuena. Dobitnik Andersenove medalje za 2016. godinu, Vensjuen je autor još jednog izuzetnog prošlogodišnjeg naslova Kreativnog centra – slikovnice Put vetra, kojoj su posebnu dimenziju dodale nestvarno lepe, hipnotišuće ilustracije Aleksandra Zolotića.
Odiseja je kao svoje najveće prošlogodišnje licencne adute za decu imala dva naslova. Doktor Proktorova vremeplovna kada norveškog majstora Jua Nesbea krajnje je uzbudljiv i spektakularan, a pritom i urnebesno duhovit avanturistički roman, obogaćen veoma ozbiljnim dramskim situacijama i dilemama. Kockograd mladog mađarskog autora Ištvana Lakatoša je razigrana psihodelična fantastika koja neočekivano postavlja vrlo izazovna filozofska i teološka pitanja za decu i odrasle.
Laguna nas je u 2016. godini posebno obradovala dvama ilustrovanim hibridima romana i stripa: vrcavim osnovnoškolskim dnevnikom Moj savršeni svet – Tom Gejts autorke Liz Pišon, čije prezime sugeriše efekte čitanja ovog dela, te “novom knjigom sumanuto popularnog pisca” Nila Gejmena Srećom, mleko…, nastalom u partnerstvu s ilustratorom Krisom Ridlom.
Što se tiče izdanja za mlade, tu je prošle godine bila prilična gužva. Među brojnim naslovima iz bogate produkcije izdavačke kuće Urban Reads posebno se izdvajaju Skroz istinit dnevnik jednog povremenog Indijanca Šermana Aleksija, emotivna ispovest o adolescenciji u depresivnom indijanskom rezervatu u SAD, te mračna i uzbudljiva SF trilogija Peti talas, žanrovskog majstora Rika Jensija.
Odiseja je takođe imala značajna izdanja za tinejdžere i (polu)odrasle, u prvom redu Putovanje kroz noć Rodija Dojla, dirljivu priču o četiri generacije irskih žena koje se suočavaju sa smrću jedne od njih. Tu je i istorijski roman Bjanke Picorno Francuska dadilja, zanimljiva alternativna verzija Džejn Ejr. Pčelica se tinejdžerima, ponajpre tinejdžerkama, obratila serijalom Ivone Bžezinove Devojke na uzdi, koji obrađuje razne vrste bolesti zavisnosti i poremećaja ponašanja.
Kreativni centar je prošle godine produkcijom za tinejdžere kvantitativno nadmašio broj svojih romana za mlađe uzraste, a među objavljenim naslovima iz young adult kategorije počasno mesto svakako ima remek-delo Patrika Nesa Mi ostali samo živimo ovde. U ovoj vrlo nesvakidašnjoj maturantskoj pripovesti sasvim prirodno i tečno isprepliću se normalno i paranormalno, tvoreći bizarnu, efektnu i potpuno funkcionalnu celinu u koju poverujemo svim srcem. Bez dileme, roman godine.
Aleksandar Gubaš, Knjigoskop.com
Beograd, 30. januar 2017.
* * *
Novosti na Knjigoskopu možete da pratite preko Facebook strane, Instagram profila i YouTube kanala.