Knjigoskop svečano objavljuje sledeća posebna godišnja priznanja za 2015. godinu, u oblasti romana za mlade i decu:
najbolji odrasli muški lik
deda iz romana Ulfa Starka Moj prijatelj Persi, Bufalo Bil i ja
(Kreativni centar)
najbolji odrasli ženski lik
nona Luce iz romana Jasminke Petrović Leto kada sam naučila da letim
(Kreativni centar)
najbolji muški lik
Mališa Kuper, iz romana Džona Grina i Dejvida Levitana Vil Grejson, Vil Grejson
(Urban Reads)
najbolji ženski lik
Gabrijela, kraljica ronilaca, iz romana Aleksandra Sekulova Pustolovina na ostrvu ptica
(Kreativni centar)
najbolji negativac
Švaba Bodež, iz romana Pavela Šruta Čarapokradice
(Odiseja)
najbolja originalna naslovna strana
Bob Živković, za ilustraciju romana Sali Gardner Kći trgovca svilom
(Odiseja)
najbolji young adult roman
specijalno priznanje za Urban Reads, za celokupnu godišnju produkciju
domaći roman godine
Jasminka Petrović, Leto kada sam naučila da letim
(Kreativni centar)
strani roman godine
Aleksandar Sekulov, Pustolovina na ostrvu ptica
(Kreativni centar)
Među domaćim dečjim romanima objavljenim u 2015. godini sasvim jasno odskače Leto kada sam naučila da letim, dosad najbolji i najmudriji roman Jasminke Petrović, topla i slojevita intergeneracijska priča koja je potpuno zasluženo izazvala veliku pažnju i publike i medija. Osim ovog romana, Kreativni centar je imao još jedno zanimljivo izdanje s pametnom trinaestogodišnjakinjom u neobičnoj životnoj situaciji – Dođi na jedno čudno mesto, poetični roman Vesne Aleksić koji se bavi katastrofalnom poplavom u Obrenovcu 2014. godine. Čačanska Pčelica strateški posvećuje značajnu pažnju domaćim autorima, a među njihovim prošlogodišnjim izdanjima se posebno ističu Priče iz glave Vladislave Vojnović, duhovito ostvarenje koje se izdvaja modernošću pristupa.
Kad je reč o prevedenim naslovima za mlađe uzraste, moje najuzbudljivije otkriće su Čarapokradice Pavela Šruta, u izdanju Odiseje. Ovaj zabavan i inteligentan spoj češkog humora, gangsterskog trilera i atmosfere film noira s razlogom je proglašen dečjim romanom decenije u Češkoj. Od stranih naslova u izdanju Kreativnog centra posebno su mi drage predivne nežne priče o dedama skandinavskih majstora Ulfa Starka (Moj prijatelj Persi, Bufalo Bil i ja) i Per Ulova Enkvista (Planina tri pećine). Izuzetno emotivno ostvarenje je i Brat vuk portugalske autorke Karle Maje de Almeida.
U sve bogatijoj produkciji za nešto starije uzraste (srednjoškolce) svakako je krucijalan doprinos mlade izdavačke kuće Urban Reads, koja je prošle godine objavila nekoliko američkih remek-dela young adult žanra: Daću ti sunce Džendi Nelson, Na posebna te vodim mesta Dženifer Niven, Umiruća, Erl i ja Džesi Endruz, Obilje Katarina Džona Grina, te Vil Grejson, Vil Grejson, zajedničko delo Džona Grina i Dejvida Levitana. Važan doprinos ovom žanru je i 17 godina i neviđeno zgodan švedske autorke Eme Granholm, u izdanju Kreativnog centra, dok je Evro-Giunti objavio Crno srce britanske autorke Sali Grin, drugi deo njene uzbudljive trilogije o mladom vešcu Nejtanu.
Ipak, licencni roman godine svakako je Pustolovina na ostrvu ptica bugarskog autora Aleksandra Sekulova, u izdanju Kreativnog centra. Ovaj retko genijalan spoj opasne akcije, briljantne psihologije, originalnog stila i omamljujuće letnje atmosfere veoma visoko podiže prečku kvaliteta za buduća ostvarenja u tinejdžerskom žanru.
Godišnja priznanja Knjigoskopa se dodeljuju neformalno i njihova uloga je da skrenu pažnju na kvalitetne naslove i izdavačke politike u oblasti literature za mlade i decu.
Aleksandar Gubaš, Knjigoskop.com
Beograd, 18. januar 2016.
* * *
Novosti na Knjigoskopu možete da pratite preko Facebook strane, Instagram profila i YouTube kanala.